Ile powinno się pić wody? Czy 2 litry starczą?
Woda jest esencją życia. Ile powinno się pić wody? By Twoje ciało mogło pracować na pełnych obrotach, musisz pilnować stałego nawodnienia poprzez picie wody oraz spożywanie produktów, które ją zawierają. Dzięki piciu odpowiedniej ilości wody utrzymujemy zdrowie skóry, włosów, pomaga ona też w usuwaniu toksyn z organizmu.
Spis treści: Ile powinno się pić wody?
Woda to życie – ile powinno się pić wody dziennie?!
Aby utrzymać stałe nawodnienie organizmu, ważne jest picie odpowiedniej ilości wody oraz spożywanie produktów, które ją zawierają. Ile powinno się pić wody dziennie? National Health Service zaleca spożywanie 6-8 szklanek wody dziennie (źródło), podczas gdy Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca spożycie 2,5 litra wody dla mężczyzn i 2 litrów dla kobiet, z czego 30% powinno pochodzić z żywności (źródło).
Nie musisz pić samej wody!
Pamiętaj jednak o tym, że nawet do 30% dziennego spożycia wody uzyskujemy z pożywienia. Często pijemy też gorące napoje i inne płyny. Żyjąc też w umiarkowanym klimacie, nie mamy potrzeby, by zwiększać ilość dziennie spożytej wody ze względu na wysokie temperatury. Wyjątkiem jest lato.
Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody, prawdopodobnie prędzej czy później się odwodnisz. Jednym z najłatwiejszych sposobów oceny poziomu nawodnienia jest sprawdzenie koloru moczu. Jeśli jest on koloru ciemnego, to znak, że musisz pić więcej płynów. Prawidłowy mocz ma kolor bladożółty lub prawie przezroczysty.
Ile powinno się pić wody dziennie, aby się nie odwodnić?
Odwodnienie to stan, w którym organizm traci więcej wody niż ją pobiera. Może to prowadzić do wielu niepożądanych skutków, takich jak suchość w ustach, uczucie zmęczenia, zawroty głowy, bóle głowy, bóle mięśni, a nawet problemy z trawieniem. Aby uniknąć tych problemów, ważne jest, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu poprzez regularne picie wody. W trakcie aktywności fizycznej organizm szybciej traci płyny i elektrolity, które muszą zostać uzupełnione, aby utrzymać odpowiednią równowagę elektrolitową w organizmie.
Ile powinno się pić wody dziennie, aby się nie odwodnić? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Należy jednak pamiętać, że odpowiednie nawodnienie organizmu ma wiele korzyści dla zdrowia. Picie odpowiedniej ilości wody pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych, poprawia trawienie, ułatwia usuwanie toksyn z organizmu, utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała oraz poprawia jakość skóry i włosów.
Główne zalety, dzięki którym warto pić wodę:
- Woda pomaga nam produkować ślinę, która jest ważnym czynnikiem w wstępnym procesie trawienia.
- Reguluje temperaturę naszego ciała – jeśli ćwiczysz lub znajdujesz się w ciepłym miejscu, Twoje ciało produkuje pot, by uregulować jego temperaturę.
- Pomaga chronić stawy – sprawia, że nasze stawy są „naoliwione”. Częste bóle stawów wywodzą się ze słabego nawodnienia.
- Usuwa toksyny z organizmu – dzięki tym, że się pocimy oraz wypróżniamy, pozbywamy się toksyn z naszego ciała. Gdy nie jesteśmy nawodnieni, ten proces jest mocno utrudniony.
- Pomaga w trawieniu – jeśli chcesz, by Twój organizm sprawnie przetwarzał pożywienie, musisz pić wystarczającą ilość wody.
- Odpowiednie nawodnienie usprawnia metabolizm i przyswajanie wartości odżywczych, dzięki czemu organizm dostaje niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania.
- Picie wody pomaga w utrzymaniu sytości, co przekłada się na spadek wagi!
- Usprawnia działanie mózgu – brak odpowiedniego nawodnienia sprawia, że nasz umysł pracuje wolniej i mniej efektywnie.
Ile powinno się pić wody dziennie? Podsumowanie
Woda to esencja życia i niezbędna dla naszego zdrowia. Ile powinno się pić wody dziennie? Aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu, zaleca się picie 6-8 szklanek wody dziennie według National Health Service oraz 2-2,5 litra wody dziennie dla kobiet i mężczyzn, z czego 30% powinno pochodzić z pożywienia, zgodnie z zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.
Przeczytaj też inne artykuły na: naszym blogu,
Pamiętaj, aby dbać też o swoje zdrowie i kondycje fizyczną!
- Kalkulator kalorii i makroskładników
- Jak schudnąć bez liczenia kalorii?
- Kalkulator BMI – oblicz swoje BMI (Wskaźnik Masy Ciała)
Jeśli interesują Cię nowinki techniczne, warto zobaczyć też: